התקנת שיניים

כאשר חסרות שיניים בפה ואנו מעוניינים להשלים את החסר בעזרת שיקום, בונה רופא השיניים תכנית לשיקום הפה באמצעות התקנת שיניים תותבות. ישנם סוגים רבים ושונים של שיניים תותבות, אבל ניתן לפשט ולהגיד שבמצב של חוסר חלקי של שיניים נבצע תותבת חלקית  וכאשר יש חוסר מוחלט של שיניים, נבצע השתלת שן תותבת שלמה

התקנת שיניים תותבות – תותבת חלקית

זוהי תותבת שנאחזת בשיניים שנותרו בעזרת ווים. הווים מעניקים עיגון לתותבת ומונעים תזוזה. ניתן להבדיל בין:

ווים מתכתיים – אלו ווים שמעניקים חוזק, אך יחד עם זאת יוצרים בעיה אסתטית.

ווים אסתטיים-

ווים בצבע השן – אלו ווים בצבע לבן. הם גמישים יותר מהווים המתכתיים אבל עלולים להישבר.

ווים בצבע החניכיים / או ואלפלסט –  ווים וורודים אלו גמישים יחסית ועדיפים כאשר מדובר באזור האסתטי.

ווים סמויים הנקראים "מצמדים / מחברים מדויקים" – אלו ווים שנוכל להשתמש כאשר יש שן עם כתר או בחלק מגשר בצמוד לתותבת. במקרה זה, צמוד לכתר יהיו "מסילות" (הקרויות גם נקבות) ובתותבת יהיו ה"זכרים" אשר נאחזים בתוך המסילות ובכך יוצרים עיגון לתותבת ללא שימוש בווים החיצוניים.

התקנת שיניים תותבות – תותבת שלמה

אבל מה נעשה כשאין שיניים בפה שיחזיקו את התותבת ? כיצד התותבת לא תזוז ?

במקרים אלו יש צורך להשתמש בתותבת שלמה.

בלסת העליונה- לתותבת יהיה כיסוי לחיך, דבר שיוצר וואקום ובכך יאפשר אחיזה טובה לתותבת.

בלסת התחתונה- המצב יותר מסובך. במקרה זה יש להתמודד עם שריריי הלחיים והלשון שמזיזים את התותבת. בנוסף, בלסת התחתונה לרוב יש בעייה של חוסר עצם ובכך האחיזה של התותבת לקויה עוד יותר. כיצד, אם ניתן, להתגבר על בעיות אלו? מיומנות של רופא וטכנאי מוכשר, בנוסף לסבלנות וסובלנות של המטופל להתמודד על התותבת ולנסות לאזן אותה בעזרת השרירים.

שיטה נוספת של התקנת שיניים תותבות, היכולה לעזור לעגן את התותבת התחתונה היא בעזרת שתלים דנטלייםלדוגמא, ניתן לייצב תותבת תחתונה בעזרת 2 – 4 שתלים ועליהם מחוברים מצמדים / מחברים כדוריים (נראה כמו סוגר תיק – תק). השימוש בשתלים יביא למצב של יציבות מקסימלית ושיפור איכות החיים.


12
Dollarphotoclub_74514834-300×198
key5
key6
Dollarphotoclub_66634663-300×168
key9
key10