כתר בשן

 

כאשר יש מצב של הרס גדול של כותרת השן, לדוגמא לאחר טיפול שורש או כאשר השן נותרה עם קירות דקים או לאחר שבר של שן כתוצאה מנפילה וכו', יש צורך לשקם את השן עם שיקום קבוע הנקרא 'כתר בשן'. הכתר מקיף את השן ב-360 מעלות ובכך מחזק את השן ומשפר את האסתטיקה, במקרה והשן הייתה כהה או פגומה.

ישנם סוגים שונים של כתרים לשיניים :

כתר יצוק– זהו כתר העשוי מתכת בלבד ללא ציפוי. ניתן להשתמש בו כאשר אין מקום לבצע כתר המשלב חרסינה וכאשר אין דרישה לאסתטיקה ( בדרך כלל שיניים אחוריות). מאפשר הכנה שמרנית של השן יחסית לכתרים אחרים.

כתר חרסינה מאוחה למתכת – כתר חרסינה מאוחה למתכת מורכב משילוב של סגסוגת מתכתית חזקה עם ציפוי חרסינה אסתטית. קיימות סגסוגות מתכתיות שונות שמשפיעות על איכות הכתר ותוחלת החיים של הכתר (ראה הסבר בהמשך).

כתרי כל חרסינה (כתרי זירקוניה) – אלו כתרים העשויים חרסינה בלבד ללא המתכת הכהה. כתרים אלו נותנים מענה אסתטי גבוה ומומלצים לביצוע באזורים הקדמיים.
החיסרון בכתר חרסינה לשיניים מלא היא שתהליך הכנת השן הנדרשת היא אגרסיבית כדי לאפשר תמיכה מלאה לחרסינה.
חיסרון נוסף, מכיוון שאין תמיכה של מתכת בכתר זה ההכנה של כתר בשן מחרסינה מלאה מצריכה הכנה קפדנית מצד הרופא.

כתר חרסינה מאוחה למתכת

כתרים אלו עשויים שתי שכבות – שכבה פנימית של מתכת שמעניקה חוזק לכתר ושכבה חיצונית של חרסינה שמעניקה אסתטיקה לכתר. השכבה המתכתית יכולה להיות מסוגים שונים של סגסגות של מתכות, לדוגמא: ממתכות בסיס ( ניקל-כרום לדוגמא), או ממתכות הקרויות "חצי אצילות" או "אצילות" (מאחר והן מכילות זהב, כסף, פלטיניום, פלדיום לדוגמא). חסרון בולט של כתר זה -במידה של נסיגת חניכיים לעיתים ניתן להבחין בהילה כהה מסביב לשולי הכתר באזור החניכיים. כתר בשן זה מומלץ לאזורים אחוריים בהם האסתטיקה פחות מורגשת ומודגשת.

כיצד נדע להחליט לגבי הסוג הנדרש של כתר בשן

כתר בשן שאינו מותאם היטב עלול לגרום לדלקת ונסיגת חניכיים ולפגיעה באסתטיקת הפה.
ההחלטה לגבי סוג הכתר בשן צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל בהתאם למצב הקיים בפה המטופל ובתיאום ציפיות מלא עם המטופל.
כאשר מדובר במקרה של שיקום השיניים הקדמיות נעדיף להשתמש בכתר חרסינה מלא ללא מתכת (כתר זירקוניה).
וכאשר מדובר במקרה של שיקום השיניים האחוריות ניתן להשתמש בכתר חרסינה מאוחה למתכת.

ההחלטה על סוגי כתרים לשיניים מתקבלת לאחר שיקולים שונים, הנובעים ממיקום השן ותפקידה, רצון המטופל לשמור על אסתטיקת הפה ועוד. כאן בא לידי ביטוי ניסיונו של הרופא המטפל והטכנולוגיה בה הוא משתמש.

למי מיועד טיפול כתר בשן?

טיפולי כתר בשן מתאימים לאנשים אשר שן אחת או יותר מהשיניים הקבועות שלהם נפגעו, אך מצב השיניים שנפגעו אינו דורש עקירה ולכן יש צורך רק לשקם אותן ולא להחליפן.
בנוסף, טיפולי כתר בשן מיועדים לאנשים שרוצים לשקם את השיניים שלהם מבחינה אסתטית ולא רק לחזק אותן. לדוגמא הכתר יכול להשלים שן שבורה, הכתר יכול לצמצם רווחים בשיניים וכך ליצור מראה שיניים בריא ואסתטי.


12
Dollarphotoclub_74514834-300×198
key5
key6
Dollarphotoclub_66634663-300×168
key9
key10