כתר זירקוניה

כאשר יש מצב של הרס גדול של כותרת השן, לדוגמא לאחר טיפול שורש או כאשר השן נותרה עם קירות דקים או לאחר שבר של שן כתוצאה מנפילה וכו', יש צורך לשקם את השן עם שיקום קבוע הנקרא "כתר". הכתר מקיף את השן 360 מעלות ובכך מחזק את השן ומשפר אסתטיקה במקרה שהשן היתה כהה או פגומה.

 

מהו כתר זירקוניה לשיניים ?

כתר זירקוניה מלא לשיניים הוא אמצעי נוסף שבו עושים רופאי השיניים שימוש בכדי לשמור על המראה האסתטי של הפה.
סוג זה של כתרים מעניק תוצאה אסתטית גבוהה במיוחד מאחר ואין את השכבה הפנימית המתכתית הכהה.

כתרים אלו עשויים מזירקוניום – מתכת לבנה ולכן הם משלבים הן את תכונת החוזק הנדרשת מכתרים והן את תכונת האסתטיקה הגבוהה – ובכך יוצרים שילוב אופטימאלי לאזורים עם דרישה אסתטית – כמו האזורים הקידמיים.

צבעו של כתר זירקוניה דומה מאוד לצבען הטבעי של השיניים ולכן הוא מתמזג יפה בפה באופן מושלם ומשווה לו מראה טבעי.
היעדר המתכת בכתרי שיניים מזירקוניה תורמים אף הם לאסתטיקה.

יתרון נוסף של כתר זירקוניה הוא האפשרות למעבר אור ולכן הוא אינו יוצר מראה אטום כמו שכתרים אחרים יוצרים.

בנוסף, ניתן להשתמש עם כתרים אלו במטופלים הסובלים מאלרגיות למתכות שמצויות בכתרים עם בסיס מתכתי. החרסינה גם פחות מגרה את החניכיים ובכך מאפשרת תוחלת חיים ארוכה לשיקום.

יתרונו הנוסף של כתר זירקוניה הוא מניעת הצטברות חיידקים מתחת לכתר בזכות היעדר המתכת וכתוצאה מכך הסיכון לדלקות חניכיים נמוך יותר וביקורים חוזרים במרפאות השיניים גם נמוך יותר.

החיסרון הבולט של כתר שיניים מזירקוניה הוא מחירו הגבוה ביחס לכתרים האחרים. כתוצאה מכך לא מעט בני אדם מעדיפים לוותר על השתלת כתרים מסוג זה בגלל ההוצאה הגבוהה שנדרשת מהשתלת כתרים מזירקוניה.

כיום, ישנן שיטות חדשניות ליצירת כתרי כל חרסינה. בשיטות אלו רופא השיניים סורק את השן המושחזת בעזרת סורק מיוחד. "התמונה" המתקבלת נשלחת למעבדה שם הטכנאי יוצר את הכתר בעזרת מחרטה ממוחשבת. לעיתים ניתן לייצר את הכתר במרפאת השיניים בעזרת המחרטה.  הדבר מאפשר יצירת כתר זירקוניה מדויק, חזק ואסתטי עם צמצום זמן הטיפול שכן הכתר מוכן במקום.

כתר זירקוניה הינו חזק בדומה לסוגים קודמים של כתרים לשיניים, ומאחר והם אסתטיים מאוד הם נפוצים בשיניים הקדמיות, קיימים סוגים שונים של כתרים אלו וביחד עם מיומנות גבוהה של רופא וטכנאי שיניים מוכשר ניתן להגיע לרמה אסתטית גבוהה במיוחד.

כיצד מנקים נכון את הכתרים? ומהי חשיבות הניקוי?

מרבית המטופלים מתייחסים לכתר בשיניים כחלק בלתי נפרד מהשיניים ולכם הם חושבים שהכתרים בשיניים לא זקוקים לטיפול מיוחד – חשיבה כזאת היא מוטעית ואיננה נכונה מכיוון שכתר בשיניים הוא למעשה תותבת שכן זקוקה לטיפול מיוחד ושונה מיתר השיניים.

מברשת השיניים לא מספיקה בכדי לנקות את השיניים מכיוון שהמברשת לבדה לא מצליחה להגיע לכל החרירים והחריצים ובפרט היא לא מגיעה לאיזורים שבין השיניים – הפתרון הוא שימוש בחוט דנטלי בנוסף לשימוש במברשת השיניים.

בניגוד לשיניים הטבעיות שנמצאות בפה, הכתר מחופה בחרסינה וצחצוח הכתרים  רק בעזרת מברשת השיניים לא מוסיף ולא גורע לכתר מבחינת ההיגיינה.
איזור התורפה של הכתרים בשיניים הוא בגבול בין השוליים של הכתר לגדם, באיזור זה מצטברים הרבה מאוד חיידקים שעלולים לחלחל לתוך הכתר ולגרום נזקים בלתי הפיכים.

בכדי לנקות את איזור התורפה  עלינו להשתמש בחוט מיוחד הנועד לכתרים ובאמצעות טכניקה פשוטה מידי יום יש לעבור עם החוט בשוליים של הכתר.

חשוב מאוד לנקות את איזור התורפה של הכתרים בכדי למנוע ריח רע מהפה שנודף מהכתרים ולשמור על היגיינה אוראלית גבוהה.


12
Dollarphotoclub_74514834-300×198
key5
key6
Dollarphotoclub_66634663-300×168
key9
key10